Elektrolab
wz
  • Jedeme pod
  • Firefox
  • Chrome
  • Opera

ZVS 2

Po Davidovo úspěšném ZVS jsem si řekl, že to taky zkusím a postavil jsem ZVS 2. Umístil jsem ho do krabičky, otestoval pár součástek a dopracoval se až k téhle verzi.

Nejdříve jsem zkoušel zapojení s různými MOS FETy. Pokud použijete tranzistor s příliš velkým přechodovým odporem (DSON) nemusí se stát nic, nebo výboje nebudou krásné plné, pouze jiskernaté, modré.
Přejdu rovnou k těm, se kterými jsem dosáhl nejlepších výsledků a těmi jsou IRFP250. Tento tranzistor je jako předurčen pro tuto funkci. Jeho přechodový odpor se pohybuje kolem pouhých 0,085 Ω a dokáže přenést poměrně velké proudy.

Na zenerovy diody se nesmí zapomenout. Chrání tranzistor před přepětím na G. Pokud je do obvodu nepřidáte, tranzistory se poškodí a dříve či později zničí. Já jsem použil 500 mW, 16 V; pokud používáte IRFP250, doporučuji 15V, ne více.

Co se týče rezistorů před G, dal jsem 470 Ω 7 W. Byly v TV tak proč kupovat 2 W..

Tlumivku jsem kuchnul z autorádia a kondenzátor mám složený ze dvou kvalitních impulsních 330 nF. (Ohřívají se)

VN trafo je klasika z čb TV, s usměrňovací diodou.

Rychlé diody (MUR880) s tranzistory mám na chladiči ± 100 cm2

Nezapomeňte na ochranné jiskřiště, které je popsané u prvního ZVS.

Celek chladím dvěma ventilátory a napájím převinutým MOTem (za usměrňovačem je paralelně připojený kondenzátor 5000 µF, nebzučí) 24 V, 10 A, dokáže běžet non-stop.Celek Tranzistory s velikým DS Výboj IRFP460 střední cesta Výboj IRFP250 zlatá cesta (plamen nad obloukem) Tvoříme kulové blesky Šlehlé trafo


Na posledním obrázku je poškozené VN trafo, přesně toto se stane, pokud nepoužijete ochranné jiskřiště. Pokud nastavíte nesprávnou vzdálenost elektrod, stane se to také. V tom případě důkladně očistěte veškerý (černý) elektrovodný uhlík a poškozené místo zalejte odolným materiálem.
Já jsem použil tavné lepidlo, ale to se nečekaně taví. Proto se nevyplatí při dlouhodobějším provozu.


Video - ZVS s IRFP460, nefiltrované napájení
Video - ZVS s IRFP250, filtrované napájení

Otestoval a na web přidal Jerry
29.2.2008


V případě jakýchkoliv připomínek nebo dotazů pište zde.