Elektrolab
wz
  • Jedeme pod
  • Firefox
  • Chrome
  • Opera

VTTC 9

Tento teslák jsem plánoval už od ledna 2007, hezky jsem si nakreslil schéma i se spínacím obvodem, ale neměl jsem ani elektronku, ani MOT, ani kondenzátory.
Postupně jsem začal shánět součástky.
První se mi poštěstilo s MOTem. Skay mi dodal MOTy i VN kondenzátory do násobiče. Se Silvestrem jsem se dohodl na lampě a poděkování za pomoc při stavbě patří i mému bývalému učiteli OV, Tomáši Vizimu, který mi sehnal 900 W MOT, první keramické kondenzátory, drát na sekundár i primár a další věci.
Jedna z prvních verzí už tedy měla násobič, elektronku, 150 W žárovku, primár na podivné trubce složené z plastových kelímků slepených tavným lepidlem a na ní namotaných 25 závitů 3 mm drátem. Kondenzátory jsem nechtěl kupovat, vyrobil jsem si je z lina a alobalu. Zkrátka byla to šílenost, která při každém zapnutí udělala 2 cm bzzz a konec. Bylo mi jasné, že to takhle nepůjde a šel jsem koupit malé keramické kondenzátory 3,3 nF 3 kV - 2 do série jak u primáru tak FB.
Má radost z 7 cm výbojů trvala asi 2 sekundy. Okamžitě se kondenzátory u primáru přehřály a pukly. Bylo to tím zdánlivým výkonem o kterém pár lidí mluvilo.
Asi po týdnu mě David upozornil na 4 kousky 680 pF, 6 kV, 15 kVA ve výprodeji. Neváhal jsem a okamžitě jsem je objednal. Po měsíci konečně přišly.
V září jsem měl všechny součástky pohromadě, tak jsem se pustil do stavby. Je to to zkušební uspořádání na obrázku dole. Ale hned při prvním zapnutí mi shořel ten skládaný primár.
Našel jsem si papírovou trubku pěkně tlustou 10mm a ještě jsem jí nalakoval, aby to nemělo problémy.
Při druhém testu se ukázalo, že to je taky blbost. Primár mi zase shořel. O5 jsem byl nucen přestat s pokusy a už vážně koupit normální materiál, kterým je PVC odpadní trubka průměr 110 mm za 80 kč.
Na ní jsem navinul 1 mm drátem s izolací 45 závitů s odbočkami po 2 závitech a FB 0,5 drátem, 20 závitů.
Konečně po půl roce jsem měl normální VTTC, co střílelo 20 cm výboje a nehořelo.
Chtěl jsem to dotáhnout dál a zabudovat do skříňky. To už nebyl problém a z jedné rozebrané panelákové skříně jsem si jí během vánoc zhotovil. Dostal jsem k tomu i 1050 cm2 cuprextitu.
Zabudoval jsem součástky, zhotovil DPS, propojil horní patro s dolním a hotovo. Žádný problém nebyl a hned při prvním zapnutí mi házel 30 cm výboje.
No konec historie. Napíši sem nějaké ty údaje a víc se podívejte na obrázky a videa. Na prvním videu je i stručný popis součástí.

VTTC má:
Zabudovaný 10 A jistič, který chrání domácnost před proudovým nárazem, zkrátka nezapnu oba transformátory (žhavící a MOT) najednou.
Dále tu máme blbu-vzdornou triakovou regulaci a 900 W MOT s násobičem se třemi kondenzátory z mikrovlnky a VN diodou složenou původně ze 20ti 1N4007 po dvou přemostěné 2M2 ochranným rezistorem (rada od Silvestra). Od roku 2009 jsem přešel na 3 A diody, konkrétně 1N5408, které se neprošlehnou při každé příležitosti.

Žhavící transformátor je převinutý 500 W MOT, který zároveň napájí i spínací obvod. Ten postupně nažhaví elektronku (6 V, po 4 s 12,5 V) a po 15 sekundách spustí i MOT. S aktivním chlazením, které na fotkách není může být VTTC na malý výkon spuštěné non-stop.

Primár má 45 závitů na trubce 110 mm, prvních 10 a posledních 10 závitů má odbočku po 2 závitech.

FB je 0,5 mm drát 20 závitů. Sledujte tečku na schématu. Tečka znázorňuje dolní část vinutí. V případě dotazů se ptejte zde.

Sekundár je vysoký 375 mm, průměr trubky 75 mm. Na lakované papírové trubce je namotáno 1312 závitů drátem o průměru 0,25 mm. Matematicky vychází podle tohoto programu rezonanční frekvence 433 kHz, což měření potvrdilo ± o 2 kHz.

Všechna vinutí jsou vinuta stejným směrem.Schéma Zkušební uspořádání Sestavení spodní části Příprava DPS Odstraňování mědi Levá spodní část Pravá spodní část
Hotové DPS Hotová horní část Kondenzátory Přední panel Hotovo Nadhled
Se sírou VTTC plný výkon s prskavkou S krystalem červené krevní soly Plazmakoule při 30% výkonu 35 cm výboje


Přednáška na 3 ŽŠ v Chomutově
Rychlá reportáž školní TV

Video s popisem
Vypalujeme CD

4.4.2010 jsem opět VTTC oprášil a k mému překvapení se podařilo se mi výboje vyladit na 38 cm délky, čímž jsem o půl centimetru překonal výšku vinutí. Rezonanční frekvence sekundárního vinutí je kolem ± 440 kHz, primár mi kmitá přesně na jedné polovině rezonanční sekundáru. Momentálně nemohu zvýšit frekvenci primáru, protože nemám vhodné kondenzátory. Vypadá to, že budu muset přesunout FB vinutí, nebo předělat některé spoje, aby se výboje z horní poloviny sekundáru nesnažili proniknout na vrchní závity FB, protože FB je spojené se studeným koncem sekundáru.
Pokud se mi nepodaří zvýšit rezonanční primárního okruhu, pokusím se kapacitním nástavcem snížit rezonanční sekunráru. To ale vidím jako jednu z posledních možností.

Ostetoval a na web přidal Jerry
3.1.2008
Aktualizoval 26.12.2008
Aktualizoval 5.4.2010


V případě jakýchkoliv připomínek nebo dotazů pište zde.