Elektrolab
wz
  • Jedeme pod
  • Firefox
  • Chrome
  • Opera

VTTC II.

Modulované VTTC zde.

Výboj z VTTC umí bez problémů propálit sklo. Nenechávejte působit výboj (oblouk) na jedno místo ani vteřinku, co se stane je vidět na obrázku pod tímto textem. Zvlášť pozor u zářivek a jiných objektů pod tlakem. Při pokusech s takovýmito předměty doporučujeme používat ochranné pomůcky.

Už delší dobu jsem se chtěl zase podívat na tančící výboje a neustále jsem hledal MOTa. Když jsem ale doma objevil krabici s všemi různými elektronickými součástkami, tak se situace změnila. Dav mi nabídl výměnu elektronky GU50 za 5 tranzistorů BUZ80A a jeden SU169. Silná touha po konečně pořádný elektronce mi nedala a tak jsem to s nim vyměnil. Dostal jsem k ní ještě schéma a jeho změněná verze je na prvním obrázku.
Funkce zapojení je popsaná u našeho prvního VTTC a je zbytečné to psát znova, tak alespoň detailně popíšu součástky. Na začátku jsou 2 elektrolyty, použil jsem dva 120 µF na 400 V, zásadně nedoporučuji dávat méně odolné! za násobičem se objeví něco kolem 630 V a pakliže vám odejde jedna z diod a nebudete mít dostatečně dobrou ochranu, kondenzátory odporoučí jak po stránce hlasité tak aromatické. Dále jsem, použil dvě diody BY228GP, protože jsem jiné, výkonnější neměl a jejich parametry jsou pro toto zapojení dobré.
Rezistor R1 má hodnotu 10 KΩ, 7 W - stačí, bude se jen mírně hřát. R2 jsem použil 100 KΩ a 1 W, přes něj jde malý proud tak si myslím, že 1 W je dost . Keramika u cívek, tam se mi bez jakéhokoli jiného ladění osvědčila kapacita 2,2 nF, doporučuji kondenzátory nad 1000 V.
L1 - 15 až 20 závitů (mam 20), drátem 1 mm, L2 - +/- 20 závitů drátem 0,25 až 0,5 mm a L3 je klasický sekundár z mého prvního TC, z pokusů jsem usoudil, že by byl vhodnější o trošku větší průřez drátu, cívka se při zvětšení proudu umí pěkně zahřát. A nakonec pentoda GU50 s anodovou ztrátou 0,7 A, žhavením 12,6 V.

Schéma zapojení Exploze žárovky Ona lampa (Dělano v SSSR) V reálu je to něco jiného


AVTTC

V létě 2008 jsem narazil na modulované plazma tweetery. Zalíbilo se mi, jak jednoduchým způsobem, se dá do výboje přimodulovat zvuk.
Do tohoto vttc jsem přidal transformátor, který rozrušuje napětí na G2 a v elektronce se do VF složky amplitudově přimoduluje složka NF. Takto jednoduchým způsobem lze dosáhnout nejen hrajícího výboje, ale při správném vyladění kapacitními nástavci není problém modulovanou skladbu přijímat na rádiu.
Je dobré před Greinacher zařadit omezení proudového nárazu, třeba tlumivku, NTC, nebo jiný prvek, který zamezí proudovému přetížení diod, nebo sítě.
Pro přímé připojení zesíleného signálu je třeba mít impedančně přizpůsobený transformátor, nebo do série s transformátorem zařadit takový omezovací prvek, aby nedošlo ke zničení koncového zesilovače. Transformátor jsem budil s obvodem TDA2050, transformátor byl obyčejný síťový 12 V / 230 V. Do série s ním jsem dal rezistor 4 Ω 5 W.


Schéma
Schéma

Vysílač
Vysílač

Ladění
Ladění

Přijímaný signál
Přijímaný signál v druhé místnisti


Video - Harmonic VoltageOtestoval a na web přidal Jerry
28.6.2007
Aktualizováno 11.11.2009


V případě jakýchkoliv připomínek nebo dotazů pište zde.


2007 - 2014 Martin Jiránek & David Novotný | Google Analýzy