Elektrolab
wz
  • Jedeme pod
  • Firefox
  • Chrome
  • Opera

Zdroj rentgenového záření

Tuto zajímavost objevil Martiname někde na netu. Už je to hodně dlouho, ale já jsem tehdy neměl žádné VN trafo natož vakuovou diodu.

VN trafo Vakuová dioda DY 87 - 20 kV, kuchnul jsem jí z ruské televize, myslím že to byl Rubín. Přípojka na katodu a žhavení


Jestliže se na anodu přivede usměrněné vysoké napětí a na katodu se žhavením opačný pól, v elektronce dojde k emitování elektronů z anody a jejich rychlému dopadu na katodu. V tento okamžik by se mělo uvolnit X-ray neboli rentgenové záření. Martiname dozimetrem naměřil kolem 10 mR/h. Já jsem také měřil a zjistil jsem, že mi měření ovlivňuje VF VN pole, záření tedy žádné.

Elektronka v pološeru DY 87 pěkně z blízka. .. ve tmě


Pro ty co se neorientují ve škodlivosti RTG jsem stáhl článek Zbraně hromadného ničení. Shlédnout ho můžete zde, pokud odkaz nefunguje, klikněte zde.

Rentgenové záření je forma elektromagnetického záření o vlnových délkách 10 nanometrů až 100 pikometrů (odpovídající frekvencím 30 PHz až 60 EHz). Toto záření neobjevil jen W.C.Röntgen ale spousta vědců mezi nimiž byl samozřejmě i Tesla, Hertz nebo Edison. Toto záření bezpečně zastaví jen olověný plát a proto takovéto blbinky "Hele to ale krásně svítí, pojď, budem se na to dívat" nejsou na místě :)  :-).Toto zařízení samozřejmně žádné rentgenové záření nevydává, nemá dostatečně vysoké napájecí napětí. Modré světélkování je způsobeno ionizací zbytků plnyu uvnitř elektronky. Rentgenky se běžně napájejí napětím kolem 60 kV a vyznačují se tvrdým vakuem.

Otestoval a na web přidal Jerry[mj]
29.6.2007


V případě jakýchkoliv připomínek nebo dotazů pište zde.