Elektrolab
wz
  • Jedeme pod
  • Firefox
  • Chrome
  • Opera

Plazmakoule / Plazma koule

Vylepšená plazmakoule zde.

Vyrobit si tuto zajímavou dekoraci není nic složitého. Stačí jen pár součástek a může ji mít každý.
Napájení oscilátoru se skládá ze stabilizátoru 7812 a filtračních kondenzátorů. Oscilátor je klasický NE555 generující frekvenci kolem 80 kHz, ta je přiváděna do tranzistoru BUZ11 a ten budí VN trafo.

MOS FET se mi jako nejlepší osvědčil již zmiňovaný BUZ11, ale jelikož může být připojen na napětí max. 50 V, je třeba k němu připájet napěťovou referenční diodou (zenerovu) BZX55C12, BZX55C16 nebo s podobnými parametry, jinak se dříve nebo později zničí a hrozí vyhoření celého zařízení.

VN trafo musí být bez usměrňovací diody, protože plazmakoule funguje pouze na střídavé napětí o několika kV. Pokud nevíte zdali má váš transformátor v sobě VN diodu, je vhodné ho přeměřit ohmmetrem z obou konců VN cívky. Pakliže vede proud pouze v jednom směru, máte smůlu, VN trafo má v sobě VN diodu a buďto ho "kuchnete" (což osobně nedoporučuji), nebo si vyrobíte vlastní. V opačném případě ho můžete použít. Místo primárního vinutí stačí namotat 11 závitů 1 mm drátem.

Výboje / plazma Sami se můžete na prvním videu podívat, že tyto výboje pohodlně přestoupí i přes sklo, jsou navíc velice horké a popálení, které způsobují je velice nepříjemné. Dbejte proto zvýšené opatrnosti při provozu tohoto zařízení! Pokud žárovku položíte a necháte ji jiskřit na koberci, umělé hmotě, nebo nějaké tkanině, hrozí vznik požáru, případně exploze žárovky.
Pokud chcete mít plazmakouli déle v provozu, nenechávejte jí položenou. Zároveň výboje nesměřujte ať prstem, nebo kovovým předmětem do jednoho bodu. Propálí se sklo a žárovka exploduje.

Schéma VN transformátor z ruské elkové ČB TV Plazma v akci Plazma táhnoucí k prstu o5 plazma Plazmakoule s zářivkama


Video - plazmakoule
Video - plazmakoule s zářivkou

Vylepšená plazmakoule

Jelikož se plazmakoule všem líbila, udělal jsem si ještě jednu, tentokrát do krabiček.
Budící krabička s napájením, oscilátorem, zesilovačem (o 20 W vyšší výkon) a VN krabička s VN trafem. Celé je to dělané pro 150 - 200 W žárovku. Co to dělá se 100 W žárovkou je vidět na obrázcích a videu, výboje přeskakující skrz sklo jsou nebezpečnější, pokud zařízení pracuje na plný výkon.


Budič Celek Trafo Plný výkon Plný výkon 2 Plazma


Video - lepší plazmakoule

Otestoval a na web přidal Jerry
19.9.2007

Aktualizováno 7.10.2007


V případě jakýchkoliv připomínek nebo dotazů pište zde.