Elektrolab
wz
  • Jedeme pod
  • Firefox
  • Chrome
  • Opera

Mikrovlnná trouba

Pokud nejste manuálně zruční, věci odbýváte, nemáte zkušenosti s vysokým napětím, nebo nevíte jak se chovají mikrovlny, NEKONSTRUUJTE toto zařízení.
Mějte na paměti, že se jedná o dvojnásobně nebezpečné zařízení. Pokud se toto zařízení pokusíte zkonstruovat, děláte to na vlastní nebezpečí.


Hlavní myšlenkou tohoto projektu bylo zhotovit si mikrovlnku na pokusy, sledování předmětů pod vlivem mikrovln apod. Nakonec jsem to pojal trochu hlouběji a dělal se i popcorn.

Špetka historie - první novodobý magnetron zhotovili Britové v roce 1940 a v roce 1946 byla patentovaná první mikrovlnka. Počátkem 50. let se začaly objevovat první domácí mikrovlnky jejichž cena se pohybovala v desítkách tisíc, byly známé jako magnetronové sporáky / magnetronové plotny.

Válcový magnetron je elektronka konstruovaná s důrazem na výkon a účinnost, je to hlavní součást mikrovlnky. Většinou v Cu-keramickém obalu, obklopená dvěmi pernamentními magnety. Můžeme si jí představit jako vakuovou diodu, která má v anodě sudý počet dutin. Do jedné dutiny je vložena "anténa", která vyúsťuje do horní části, z té se šíří mikrovlny.

Mikrovlny jsou v klasické domácí mikrovlnce do ohřívacího prostoru dopravovány vlnovodem.
Jedná se o formu neviditelného elektromagnetického záření o vlnových délkách ± 12,2 cm což odpovídá frekvenci 2,457 GHz. Toto záření je pronikavé a jeho problematika složitá.

  • Elektrovodné předměty (kovy) mikrovlny odrážejí. Pokud se do prostředí s mikrovlnama dostane elektrovodný předmět, mikrovlny se od něj začnou odrážet, a na ostrých hranách se začne navyšovat elektrické pole - jiskření.
  • Předměty co nemají téměř žádnou vodivost, jsou výbornými izolanty nazývané také jako dokonalá dielektrika (sklo...) mikrovlny propouštějí, kladou jim jen minimální odpor.
  • Předměty mezi izolanty a vodivými předměty jsou tzv. ztrátová dielektrika. Právě tyto předměty mikrovlny pohlcují (zahřívají se).

Pokud se do mikrovlnky vloží vícesložkový předmět, ohřeje se pouze složka co pohlcuje mikrovlny. Typickým příkladem je jídlo. Ohřeje se pouze strava na talíři, keramika talíře zůstane studená a stejně je tomu u hrnku s vodou, nebo tužky a tuhy. U CD se vypálí pouze kov nanesený na povrchu.

Dnes se mikrovlny využívají k ohřevu stravy v mikrovlnce, ke komunikaci - mikrovlnné spojení, k vysoušení navlhlých nebo mokrých knih, v radarech, ve zdravotnictví a soustředěním paprsku třeba i k tavení skla.

Kontrola magnetronu - může se stát, že vám přestane fungovat mikrovlnka. Ve většině případů je na vině magnetron.
Nejčastěji se připeče žhavení k anodě. To se zjistí primitivním měřením mezi A a F. Dobrý magnetron má nekonečno ohmů.
Měření žhavení - jelikož se žhaví napětím 3 V, je jasné že by nemělo mít téměř žádný odpor.

Moje mikrovlnka
Já jsem si tzv. ohřívací prostor zhotovil z 6ti pozinkovaných 1mm plechů. Pečlivě zohýbal, zabrousil a spájel. Dvířka, stejně jako všechno ostatní (kromě magnetronu) jsou přidělané nýty ke klavírovém pantu, zajištění je demontované ze starého ruského měřáku a veškeré mezery jsou pečlivě zapájené olovnatým cínem. Ten je ještě přelepený Al páskou.
Síťovinu na dvířka jsem vykopal z BTV obrazovky Orion, o5 přidělaná nýty a mezi nýty připájená k dvířkům. Nikde není dírka větší jak 0,5 milimetru.
Napájím 500 W MOTem, přes zdvojovač složený z VN diody a VN kondenzátoru. Výkon 50 - 400 W, nad 50 W se musí chladit, při 400 W chladím velice intenzivním proudem vzduchu.

Kondenzátor, neboli oddělovací kapacita, určuje jaký výkon se bude vyzařovat do ohřívacího prostoru. Čím bude kapacita kondenzátoru vyšší, tím větší bude vyzařovaný výkon.
Ale POZOR s příliš malou kapacitou se magnetron nerozkmitá!
K dostačujícímu rozsvícení všech doutnavek jsem použil složený kondenzátor 48 nF / 4 kV, při pokusu s popcornem byla kapacita 520 nF / 4,2 kV.

Mikrovlnná trouba by se neměla zapínat prázdná, nebo bez ztrátových dielektrik.
Tak si myslím, že jsem to popsal celkem dobře, podívejte se na obrázky a videa.Schéma Celek Zajištění Kondenzátory VN diody Magnetrony Magnetrony bez magnetů a chladičů Stínítko z BTV Stínítko samotné Zářivka Úsporná žárovka Doutnavky CD Popcorn


Video - popis + doutnavky
Video - popcorn 1. část
Video - popcorn 2. část - (po 5ti minutách)
Video - CD v mikrovlnce
Video - žárovka v mikrovlnce

Podívejte se také na: Danykův článek - Magnetron
Otestoval a na web přidal Jerry
20.10.2007


V případě jakýchkoliv připomínek nebo dotazů pište zde.