Elektrolab
wz
  • Jedeme pod
  • Firefox
  • Chrome
  • Opera

Vysílač 50MHz / 500W

Toto zařízení je velice nebezpečné. Pokud se rozhodnete pro stavbu, autor neručí za vaše přežití a za přežití osob co budou v blízkém okolí. Totéž platí i o elektronice kolem vysílače! Tento vysílač dokáže bez problémů zničit foťák nebo mobil nebo i jinou citlivou elektroniku na několik metrů! Pokud by někdo v okolí měl kardiostimulátor, nemuselo by to dopadnout dobře. Navíc stavba vysílače takového mega výkonu je v ČR trestná!

Důvod, proč jsem postavil tento vysílač byl jednoduchý, pokus o rozsvícení žárovky 100 W bez drátu aspoň na 20 cm, což se povedlo, viz obrázky.

Vysílač funguje jako klopný obvod se dvěmi elektronkami RE025XA, tyto vysílací tertody jsou schopny dávat anodový výkon 250 W při frekvenci 500 MHz, což je také maximální pracovní frekvence.

O napájení se stará usměrněný MOT. Žhavící trafo 12 V, žhavící vlákna jsou na 6 V > spojena do série.

Pracovní cívka má 1 z s odbočkou uprostřed z drátu o průměru 1,5 mm a průměru závitu kolem 20 cm.

Rezonanční frekvenci se mi nepodařilo přesně změřit, ale pohybuje se kolem 50 - 100 Mhz. Zpětná vazba, která budí G1 je chytána pomocí anténky u anody protější elektronky.
S tímto vysílačem jdou zajímavé pokusy - rozsvěcovat žárovky bez drátu, nebo si naindukovat 5 kV na kusu drátu.Schéma Celek + žárovka s 1 z Takhle to vypadá když se to zapne

Video

Ostetoval a na web přidal David
20.10.2007


V případě jakýchkoliv připomínek nebo dotazů pište zde.