Elektrolab
wz
  • Jedeme pod
  • Firefox
  • Chrome
  • Opera

LED svítilna s 28 LED

Často chodíme na různá místa, ke známým na zahradu na kalby a posezení. Jelikož pochodujeme za tmy, chyběl nám pořádný zdroj světla. Někdo si občas vzal svítilnu, nebo se svítilo LED diodama v mobilním telefonu.
V tom jsem našel inspiraci. Svítivost jsem chtěl pokud možno co nejvyšší. Shlédnul jsem pár obchodů s elektronikou a vybral vysoce svítivé LEDky OSW5SL5111A-VW za příznivou cenu. K tomu nějaké drobnosti a poněkud neobvykle velký napájecí zdroj, 12 V bezúdržbový akumulátor 7,2 Ah. Vzal jsem ho z důvodu využití nejen ke svícení. Dají se z něj napájet rádio, televize odpuzovač komárů a hromada dalších vymožeností.Schéma Hromádka před stavbou


Zapojení je velice jednoduché. Pokud je přepínač SW1 ve znázorněné poloze, je napájen dělič a báze tranzistoru BD139 přivedena na 10 kΩ potenciometr. Pokud se přepne do druhé polohy, je napájen časovač NE555 a na bázi tranzistoru je přiveden obdélníkový průběh.
Druhým přepínačem se volí zdali má svítit / blikat bílý blok, nebo červená uprostřed.
Tlačítko pod tranzistorem má funkci okamžitého rozsvícení. Na svítilně je umístěno tak, aby na něm (při nesení svítilny) byl položen palec ruky.
Jak na předřadné rezistory jsem rozepsal zde.

Blok LED diod Červená dioda Všech 28 při sníženém jasu

Konstrukce není nějak zvláště robustní. Celé, kromě plexiskla vpředu, je to z papíru. Kulaté tělo je pomalovaná a lakovaná papírová trubka od role papíru a vzadu přepínače a potenciometry jsou přidělány na tvrdém kartonu, který jsem napustil lakem.

Celek zepředu Celek zezadu Bezúdržbový akumulátor

Možná vás napadne proč jsem nepoužil 3W LED modul, který by mě po finanční stránce vyšel na stejnou částku jako 28 malých 5 mm LEDek. Odpověď je, že LED moduly se musí chladit. Třeba malým pasivním chladičem. Já jsem se nechtěl přidělávat s diodou na chladič a chladičem do papírové trubky. Při lepení tavným lepidlem by se mi to po zahřátí na provozní teplotu odlepovalo a toho jsem se chtěl ušetřit.
Svítilna má svítivost přes 500 cd, dá se přirovnat ke standardnímu reflektoru motocyklu. V noci uprostřed černého lesa umí dobře osvětlit vše v okruhu 60ti metrů, ale viditelná je na kilometry.

Otestoval a na web přidal Jerry
26.12.2008V případě jakýchkoliv připomínek nebo dotazů pište zde.