Elektrolab
wz




  • Jedeme pod
  • Firefox
  • Chrome
  • Opera

Jednoduchá triaková regulace

Tuhle věc jsem potřeboval k mému druhému VTTC, pro regulaci výkonu MOTů. Dost mi vadil proudový náraz a tlumivky jsem používat nechtěl.
Tento typ zapojení regulace je poměrně rozšířený, i když není 100% dokonalý. Triak propouští napětí až od cca 110 V, do 227 V. Záleží na zátěži. S malou žárovkou jde napětí snížit na 50 V, ale se dvěma MOTy nikoli. Také jsem si všiml, že mnoho lidí triak nepřemosťuje kondenzátorem s rezistorem v sérii. To je poměrně značná chyba hlavně u regulace motorů a transformátorů, jednoduše to dělá bordel, např. s MOTem elektromagnetické pole cuká, že to zní jako by v sobě měl benzínový jednoválec. Pokud se někomu navíc podaří toto zapojení zkazit, může dojít k obrovskému odběru proudu a mot shoří. Proto při zkoušení nenechávejte tento obvod v provozu bez dozoru.
V zapojení jsem použil výkonnější triak BT139/800, protože jsem měl v plánu regulovat výkon 2 zatížených MOTů (zatím jsem odzkoušel pouze 1 zatížený MOT), a diak DB3.
Díky přemostění triaku je tento obvod spolehlivější a dá se s ním regulovat spousta věcí od brusky, žárovkových svítidel, až po ventilátory. Jen pozor na případné zákmity, pro jejich úplné odstranění a co nejplynulejší regulaci od 0 do 225 V je potřeba použít jiný regulační obvod, např. tento, s U2008B.
Pro regulaci spotřebiče s příkonem nad 1 kW je vhodné dobré chlazení.
Při běhu zařízení dbejte zvýšené opatrnosti, obvod není oddělen od síťového napětí, nezapoměňte odizolovat velké chladiče!

Video Regulace osvětlení - 330 W
Video Regulace motoru z vysavače - 13 000 ot./min



Schéma Celek Regulovaná žárovka


Použito nejen u těchto konstrukcí:
Mikrovlná trouba
VTTC 9



Otestoval a na web přidal Jerry
30.7.2007


V případě jakýchkoliv připomínek nebo dotazů pište zde.