Elektrolab
wz
  • Jedeme pod
  • Firefox
  • Chrome
  • Opera

Vysokofrekvenční generátor

Frekvence co neslyší dospělí

Využití časovače 555 je neomezené a já jsem s ním dělal pokusy od 13ti. Zkoušel jsem různá zapojení, blikače, generátory zvuku a impulsů různých frekvencí. Nedávno (13.9.2006) jsem v novinách viděl vyzvánění, které neslyší dospělí a připadalo mi to jako pitomost a absolutní blbost.
Asi 2 dny na to si někteří moji spolužáci přinesli právě to vyzvánění a přímo ve škole se to odzkoušelo hned na několika učitelích. Začínal jsem tomu věřit a přemýšlel jsem jak si tuto frekvenci vytvořit. Je to vlastně ten zvuk, který vytváří vysokonapěťové trafo v televizi. To mě dovedlo k tomuto obvodu.
Varianta s tímto IO mi přišla nejlepší, protože je snadno laditelná a je to ověřený způsob. Generuje mi zvuk od 10 do cca 20 kHz, ale když vyjmu potenciometr s ochranným rezistorem a udělám rezistor ze sebe tak vytvořím zvuk od 100 Hz do 25 kHz, podle toho jak pevně držím kontakty v ruce.

Co vlastně člověk slyší?
Udávádí se rozsah 16 Hz - 20 kHz (sinus). To ovšem neplatí o každém stejně. Někdo už od narození slyší zvuk jen např. do 15 kHz, jiný si sluch pošlodí díky hlasitému poslechu hudby, nebo díky výbuchu pyrotechniky o silvestra. Postupně se snižuje hranice slyšitelnosti každého člověka..
Je tedy jasné, že děti slyší to co dospělí ne a právě na tomto principu vznikla vyzvánění co neslyší dospělí.Schéma Spoje na CPX Hotovo Celek Seshora Šlape od 4 do 12 V

Otestoval a na web přidal Jerry
4.7.2007


V případě jakýchkoliv připomínek nebo dotazů pište zde.