Elektrolab
wz
  • Jedeme pod
  • Firefox
  • Chrome
  • Opera

Coil Gun 2

Když jsem prvně stavěl první Coil gun, byla jen cívka baterie a dva drátky kterými jsem škrtal o sebe místo spínače. Ale to už bylo dávno, dnes již mám k dispozici tyristory, vysokokapacitní kondenzátory, a trošku jiné "technologie", než před cca 6ti lety.
Coil gun má před sebou ještě dlouhou cestu ve zdokonalování, ale jestliže mi před 6ti lety projektil dolétl sotva 12 cm a dnes je to smrtelně nebezpečná zbraň, bůh ví, co můžeme čekat za dalších X let. Jeho účinnost se s novějšími technologiemi zvyšuje a nejen účinnost, ale i velikost a kompaktnost.
Pro představu, takový CG s kinetickou energií 3J má po výstřelu cca 36m/s, viz. Rayerovo měření. Můj CG má o něco větší kinetickou energii, ale není to více než pár jednotek, max. jedna desítka a nějaké drobné J.
Snažil jsem se dát vše na 1 DPS, což se mi při prvním stupni dařilo. Po přidání druhého stupně jsem musel přidělat navíc DPS s elektronikou pro optozávory.Nabíjení kondenzátoru
2 * 6,8 G / 350 V kondenzátory, nabíjím na 320 - 340 V. Pro měření napětí na kondenzátoru jsem použil indikaci napětí s A277D (12 LED diod). Nabíjení pomocí měniče DC / DC - 18 / 350 V. Napájený z baterie od vrtačky 18 V. Oscilátor v měniči je celosvětově známá NE555N. Jako zesilovací transistor, který spíná proud od cívky sem použil IGBT BUP314, který je v ČR běžně dostupný. Cívka v měniči má cca 30 závitů 1 mm měděným, lakovaným drátkem na feritové kostřičce.

Cívky
Dvě cívky - dva stupně → čtyřnásobná účinnost. První cívka má 70 z, druhá 40 z; obě cca 2 mm izolovaným lankem,vynutí je v několika vrstvách.

2. stupeň
Sepnutí druhého stupně probíhá pomocí optozávory před druhou cívkou, která detekuje projektil.

Kondenzátory
Za kondenzátory vděčím Quintalovi. Nabíjení obou kondenzátorů najednou trvá při nabitém akumulátoru kolem 30 s.

Tyristory
Za dva výkonové pulzní tyristory bych rád poděkoval Davidu Čadovi, protože takové tyristory se opravdu běžně sehnat nedají. Jejich parametry: 400 V / 160 A trvale, 3,6 kA pulzně.

Účinnost
Dolet projektilu cca 50 m. Na blízko bez problémů prostřelí třeba 5 plechovek, ale myslím že ani dlaň ruky by mu nedělala problém. Trubička by měla mít co nejtenčí stěnu já jsem použil silnostěnnou protože jsem jinou neměl což výrazně zmenšuje účinnost.

Kompletní schéma CG 2 Celek Detail řídící desky Hlaveň s cívkami Budič 2. stupně
Kondenzátory Tyristory Projektil Průstřel plechovek


Otestoval a na web přidal David
7.4.2008


V případě jakýchkoliv připomínek nebo dotazů pište zde.